Tridesetih godina 20. stoljeća u Gorskom kotaru postojale su samo tri knjižnice – u Delnicama, Lokvama i Brodu na Kupi, a u selu Kuti je u to vrijeme uslijed loših društvenih i ekonomskih prilika, živjelo oko 250 stanovnika. Mnogi stanovnici odlazili su raditi u druge zemlje i gradove preko kojih su u Kute dolazile napredne ideje i knjige.
U selu je bilo malo mogućnosti zabave pa su stanovnici puno čitali. Stoga ne čudi da su tokom 20. stoljeća Kuti imali vrlo nisku stopu nepismenosti od svega 3,08% što su mnogi veći hrvatski gradovi postigli tek četrdesetak godina kasnije.
Povratkom iz Francuske, Antun Burić predstavio je svoju ideju o osnivanju čitaonice sa knjižnicom u Gornjim Kutima koja je prihvaćena od strane njegovih sumještana. Tako je 22.11.1936. godine Antun Burić zajedno s petnaestero istomišljenika osnovao “Hrvatsku čitaonicu sela Kuti-Gorski kotar”. Čitaonica je bila osnovana kao ustanova koja će sakupljati i čuvati knjige, organizirati kulturna zbivanja, unaprijeđivati život mještana te im pomagati. Uz razne poteškoće u radu tokom 40-ih godina 20. stoljeća, koje su im stvarale tadašnje vlasti, čitaonica je na duže vrijeme morala prekinuti s radom. 1986. godine dobila je svoju novu zgradu u kojoj i danas djeluje te nastavila s radom.
Čitaonica je povoljno utjecala na život stanovnika, sela i cijelog brodmoravičkog kraja. Pokrenuta i uspješno provedena akcija za opismenjavanje nepismenih Gorana u okolici Gornjih Kuti, pokrenuta je Dramska družina, tamburaštvo itd.
Hrvatska čitaonica sela Kuti i danas je jedina knjižnica u općini Brod Moravice, ali registrirana kao udruga građana te kao takva nema niti jednog zaposlenog već sve poslove obavljaju volonteri.